PLATFORMA EDUKACYJNA

 

 

W dniach 7, 8 lutego 2017r. odbyły się jubileuszowe obchody 10-lecia powstania Dolnośląskiej Rodziny Szkół im. Armii Krajowej i Bohaterów Armii Krajowej w Oleśnicy.

 

Jubileusz swoim patronatem objęli: Jan Józef Kasprzyk - Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Paweł Hreniak - Wojewoda Dolnośląski, Leszek Żukowski - Prezes Zarządu Głównego ŚZŻAK, Roman Kowalczyk - Dolnośląski Kurator Oświaty we Wrocławiu, Krzysztof Kawalec -Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu.

Nasze gimnazjum reprezentowała Dyrektor Zuzanna Hauza, historyk i opiekun Klubu Historycznego Magdalena Rozenek oraz uczniowie: Szymon Bonda, Marcelina Maios-Majewska, Zuzanna Jonaszek, Julia Florczyk, Kinga Janiczek, Małgorzata Kowalik, Natalia Wszołek, Zuzanna Kowalewska, Małgorzata Witka.

W pierwszym dniu pobytu w Oleśnicy uczniowie realizowali zadania projektowe i pogłębiali swoją wiedzę o historii Armii Krajowej. Drugi dzień to udział w uroczystej gali, na której prezentowały się poczty sztandarowe ze wszystkich dolnośląskich szkół, należących do rodziny. Dziesięciu urzędnikom, między innymi Janowi Żukowskiemu Wójtowi naszej gminy, wręczone zostały Medale Pro Patria. W czasie gali podsumowano także minione dziesięć lat działalności Rodziny Szkół im. Armii Krajowej i Bohaterów AK.

Na koniec uroczystość została uświetniona występem zespołu wokalnego z naszego gimnazjum w składzie: Julia Florczyk, Kinga Janiczek, Zuzanna Jonaszek, Natalia Wszołek, Marcelina Maios-Majewska, Małgorzata Kowalik. Dziewczęta wykonały piosenki, za które otrzymały ogromne brawa.

 

Poniżej link do filmu produkcji Instytutu Pamięci Narodowej, na którym można zobaczyć przebieg uroczystości:

 

 https://drive.google.com/file/d/0B5sPlSZ4sRwQZmt3NDNtVlIwYzA/view?usp=sharing

 

 

 

 

 

W dniu 11 września 2016r poczet sztandarowy naszego Gimnazjum w składzie: Hubert Barcikowski, Wiktoria Jazieniecka,  Natalia Franczak, Szymon Bonda Julia Florczyk wraz z Panią Dyrektor Zuzanną Hauzą, Panią Ewą Finster-Gorzko i opiekunem pocztu Panem Andrzejem Kondrackim uczestniczył po raz VI  w Międzynarodowym  Spotkaniu Miłośników Ziemi Wołyńskiej i Kresów Wschodnich w Świątnikach k. Sobótki.

Na spotkanie przybyli  goście z całej Polski,  trzeci raz z Czech, Niemiec oraz Ukrainy. Spotkali rozproszonych po całym świecie bliskich i krewnych, sąsiadów i tych, którzy kochają Kresy Wschodnie.

Spotkanie rozpoczęła  Msza  odprawiona w intencji żołnierzy Armii Krajowej i ich dowódców, a przewodniczył  jej  Arcybiskup Metropolita Wrocławski Józef Kupny.

Pomnik poświęcony Żołnierzom Cichociemnym,  został odsłonięty na placu kościelnym, odczytano apel poległych. Jak zawsze zaprezentowano bogatą ofertę kulturalną i artystyczną; liczne wystawy i występy zespołów artystycznych, które przybliżają  nam historię i kulturę wschodnich województw II Rzeczpospolitej. Jednak w tych dniach tematem przewodnim była pamięć o Żołnierzach- Cichociemnych, dowódcach partyzanckich oddziałów kresowych, którym życie i ocalenie zawdzięczają tysiące ludzi. Odbyła się konferencja popularno-naukowa z udziałem żołnierzy Armii Krajowej oraz naukowców pt. „Cichociemni i ich działalność na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej”.

Tak mówią Kresowianie:

„Wraz z nami odchodzi ostatnie pokolenie, za kilka lat nikogo z Kresowian nie będzie wśród nas. Dźwigamy na swych barkach dziedzictwo wieków. Dopóki żyjemy, przypominamy najlepiej i najpiękniej jak możemy o Wielkiej Rzeczypospolitej. O dumie narodowej i honorze. O godności narodu i prawdzie. Pielęgnujcie i przekazujcie młodemu pokoleniu pamięć o relikwiach domu naszego; dzwonach, obrazach, które z narażeniem życia przywieźliśmy na te ziemie, bo każda z nich to cząstka nas samych, naszych braci, matek sióstr i dziadów”.

 

 20 maja na wrocławskim Rynku odbyło się podsumowanie przygotowań do VII edycji akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA. Uczniowie dolnośląskich szkół, w tym Gimnazjum im. Armii Krajowej w Żórawinie, zameldowali gotowość do lipcowego wyjazdu na Ukrainę, w którym weźmie udział około 1000 wolontariuszy.


 

VII Koncert Kresowy to spotkanie uczniów dolnośląskich szkół, nauczycieli, gości z Kresów, władz lokalnych oraz wszystkich, którzy od siedmiu lat pomagają ratować polskie nekropolie na Kresach.

 

 

 

 

Dnia 14.04.2016r na Cmentarzu Osobowickim pożegnaliśmy ciepłą i uśmiechniętą Panią, człowieka,którego dane nam było spotkać na naszej drodze,Panią Stanisławę Kil "Filipinkę".

18 maja 2012 r podczas obchodów Dnia Patrona Szkoły Gimnazjum im. Armii Krajowej w Żórawinie otwarto Izbę Pamięci. Naszą uroczystość zaszczyciła Pani Stanisława Kil ,,Filipinka”. To dzięki Pani Stanisławie i jej rodzinie szkoła otrzymała pamiątki, odznaczenia, fotografie i mundury jej męża Bolesława Kila, żołnierza Armii Krajowej. Cenne eksponaty trafiły do otwartej w tym dniu Izby Pamięci o Armii Krajowej i jej bohaterach.

Uroczystego otwarcia dokonali: p.Stanisława Kil, przewodniczący Rady

Gminy Maciej Koba i dyrektor Gimnazjum im. Armii Krajowej Zuzanna Hauza.

Jesteśmy wdzięczni, że poznaliśmy Panią Stanisławę Kil osobiście.

 

 

W dniu pogrzebu poczet sztandarowy naszego gimnazjum wraz pocztem wojska oddał hołd i cześć wyjątkowemu człowiekowi, żołnierzowi  patriotce, która kochała Ojczyznę.

 

 

CZEŚĆ JEJ PAMIĘCI!