PLATFORMA EDUKACYJNA

 

https://www.youtube.com/watch?v=NPT5ZBwzHAk

 

 

Mam na imię Małgosia i chodzę do klasy 1E, a w zasadzie praktycznie już w drugiej. Od paru lat interesuje się fotografią, szczególnie lalek kolekcjonerskich. Pasjonuje mnie to, że tak maleńkie obiekty można ładnie ustawić, coś wykadrować i wykreować surrealistyczny świat. Kiedy już posiadłam choć trochę tej wiedzy, mam zamiar przekazać jej trochę Wam. Zapraszam.

 

Czym jest fotografia? Photos - to światło, a graphein - rysować. Rysowanie za pomocą światła. Według mądrych źródeł fotografia to – zbiór wielu różnych technik, których celem jest zarejestrowanie trwałego, pojedynczego obrazu za pomocą światła. Pierwszym udanym zdjęciem w historii był widok z okna w Le Gras - zdjęcie to pochodzi z 1826 roku, a zostało wykonane przez Nicéphore’a Niépce’a na małej, metalowej płycie.

 

 

 

W dzisiejszych czasach umiejętności zastępują powoli świetne maszyny, ale mimo to wiedząc "z czym to się je" jesteśmy w stanie zrobić wiele wspaniałych ujęć nie do osiągnięcia przez sam sprzęt. Obsługując go musimy wiedzieć, do czego służy dany parametr. Przez cały ten cykl będę starała się przybliżyć Wam nieznane peryferie Waszych aparatów.

Powyższe zdjęcie zostało zrobione Nikonem D3100 z obiektywem 50 mm 1.8/f, a same parametry tej fotografii to:
- ISO - 100 (oznacza to, że dzień był bardzo słoneczny - to najmniejsza wartość ISO)
- ogniskowa - 50.4 mm (zawsze taka sama w tym obiektywie)

- czas naświetlania - 1/400

- przysłona - f/5.0

- flesz wyłączony

 

Część osób może nie wiedzieć o czym mówiłam wyżej, więc w prosty sposób spróbuję to wytłumaczyć.

 

O co chodzi z ISO? ISO ustawiamy w zależności od nasłonecznienia. Kiedy słońce świeci - 100, dalej jasno, ale trochę ciemniej - 200, pochmurnie - 400 i tak dalej. Dzięki temu nasze zdjęcia są jasne - ALE! Jest jedno ale, mianowicie im wyższe ISO tym większe tzw. "ziarno" na zdjęciu.

 

Co z tą przysłoną? Przysłonę możemy wyobrazić sobie tak, że mamy żaluzję założoną na okno - dzięki niej "ustalamy" ile światła powinno dostać się do aparatu - no i tak jak z ISO - w baaardzo słoneczny dzień przysłonę "zamykamy" najbardziej, a im ciemniej - otwieramy.

 

Inny przykład na innym zdjęciu:

 

 Tu dzień również był słoneczny, dlatego wartość ISO również wynosiła 100, zmieniła się za to przysłona i czas naświetlania - flesz, jak poprzednio wyłączony.

 

czas naświetlania - 1/320

przysłona - f/1.8

reszta jak poprzednio

 

Chciałam tutaj pokazać, że żeby uzyskać dość podobne nasycenie kolorów, jasność etc. nie wystarczą te same parametry - musimy ustalać je zawsze inaczej, nie ma na to jednej reguły. Na tym kończy się dzisiejsza część tego cyklu.

Często zdarza się tak, że pomimo ładnego ujęcia nie jesteśmy zadowoleni z kolorystyki. Dziś pokażę Wam jak w prosty sposób poradzić sobie z tym problemem i komputerowo "uratować" zdjęcie. W moim poradniku korzystam z programu o nazwie PhotoScape i będzie to w zasadzie najprostsza z możliwych edycji. Zapraszam.

 

Po pierwsze musimy uruchomić program. Później poruszamy się tam w następująco:
edytor--->wybieramy zdjęcie--->filtr--->efekt kliszy--->dowolny z filtrów w dowolnym natężeniu

W praktyce wygląda to tak:

Różnice są drobne, ale zdjęcie wygląda dużo lepiej:

Tu zastosowałam filtr velvia w stopniu niskim. W kolejnej części zajmiemy się edytowaniem zmieniając poszczególne parametry.

Dzisiaj zapraszam Was do zobaczenia filmu, w którym ukazanych jest więcej możliwości programu PhotoScape.

 

https://www.youtube.com/watch?v=s1BwUuVnk_o

 

Dziś chcę pokazać Wam jak dodawać elementy w PhotoScape.

Edycja w PhotoScape jest prosta. Wszystko dzieje się na tym panelu:

Program oferuje nam wiele bibliotek, dlatego mam nadzieję, że spróbujecie przyozdobić zdjęcia. Aby wejść w np. naklejki po prostu klikamy i wybieramy. Tak samo dodamy tekst, dymki i cytaty.

I to tyle. Nic prostszego.

Więcej artykułów…

  1. Kadrowanie #5