PLATFORMA EDUKACYJNA

Finał projektu IPN ,,Kamienie Pamięci” Rzeszów 2017r

W tym roku kolejny raz członkowie Klubu Historycznego AK brali udział w ogólnopolskim projekcie ,, Kamienie Pamięci” . Polegał on na tym , że należało wyszukać postać bohatera , który w czasie wojny ratował Żydów. Najtrudniejsza część zadania to znalezienie bohatera. W tym wypadku okazało się ono łatwe. Rodzina jednej z uczennic była odznaczona medalem,, Sprawiedliwy Wśród  Narodów Świata”. Korzystając z okazji, że we Wrocławiu w Muzeum Pana Tadeusza znajduje się gabinet Władysława Bartoszewskiego, postanowiliśmy również tą postać włączyć do projektu. Zbieraliśmy informacje i przygotowaliśmy wystawę. Na spotkaniu z rodzicami uczniowie biorący udział w projekcie opowiedzieli , czego się dowiedzieli o rodzinie Węgłowskich i Władysławie Bartoszewskim jak również , o sytuacji Żydów w czasie II wojny Światowej. Na zakończenie tej części projektu zasadziliśmy Drzewko Pamięci.

Finał projektu odbył się w Rzeszowie. Zostało tam zaproszonych 8 najaktywniejszych uczniów. Pierwszego dnia zwiedziliśmy miasto. Mieliśmy na to dosyć mało czasu ,gdyż pod wieczór do hotelu podstawiono autokar którym udaliśmy się do Markowej do muzeum Ulmów . Była to rodzina ,która za ukrywanie Żydów została zabita. Najmłodsza córka miała wtedy 1,5 roku. Matka była w 9 miesiącu ciąży. Stali się oni symbolem pomocy jakiej udzielali Żydom w czasie II wojny Polacy.

Drugiego dnia wyruszyliśmy najpierw do Łańcuta, aby chociaż z zewnątrz zobaczyć zamek . Wnętrza były niedostępne ze względu na odbywający się tam festiwal. W Rzeszowie szybko przygotowaliśmy nasze stoisko. Specjalna komisja złożona z pracowników IPN przesłuchiwała uczniów pytając o  zadania zawiązane z wykonaniem projektu. Nasze dziewczyny spisały się znakomicie. Komisja bardzo zainteresowała się zwłaszcza rodzina Węgłowskich. Słuchała ich z dużym zainteresowaniem , zadano dodatkowe pytania. Po zaprezentowaniu wszystkich stoisk odbyło się wręczanie dyplomów i nagród. Po tej uroczystości wróciliśmy do domu.

Projekt ten dał nam możliwość prowadzenia badań naukowych. Wszyscy poznaliśmy wspaniałe postacie. Poznaliśmy rodzinę , która nie bała się pomagać, chociaż mogą zapłacić za to życiem. Uczniowie chętnie włączali się w zadania. Wykonywali je bardzo dobrze i na czas. Mieli ciekawe pomysły. Tego typu projekty powodują ,że uczą się wszyscy: uczniowie       i nauczyciel. Dlatego pragnie podziękować Klubowi Historycznemu AK za wspólną ciekawą współpracę.


Kamienie Pamięci ,, Życie za życie”

 

 

            Kolejny raz Klub Historyczny AK bierze udział w ogólnopolskim projekcie IPN. W tym roku zebraliśmy informacje o Polakach, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów.                

 

 Postacie,  które poznaliśmy to Władysław Bartoszewski i rodzina Węgłowskich. Szklony finał odbył  się 22 marca. Członkowie klubu przed zaproszonymi gośćmi opowiadali czego się dowiedzieli i jaj zbierali materiały. 

 

Następnie zasadzili ,,drzewko pamięci ‘’ upamiętniające bohaterów projektu. 

 

Finał projektu odbędzie się w Rzeszowie 26 maja2017r

   

 

                                                                                                                                       Magdalena Rozenek

NAGRODA W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE IPN ,,SPRZĄCZKI I GUZIKI”

Miło nam poinformować, że Marysia Szleszkowska i Julka Chmilczewska  wykonały pracę upamiętniającą jedną z ofiar mordu katyńskiego 1940 r oku i zostały uhonorowane nagrodą   I stopnia siódmej edycji konkursu ,,sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy’’ organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej.  
Laureaci wraz z opiekunami wezmą udział w wyjeździe edukacyjnym śladami zbrodni katyńskiej. Trasa będzie wiodła przez Białoruś i Litwę.

Praca została wykonana w ubiegłym roku szkolnym , a rozstrzygniecie konkursu miało miejsce pod koniec wakacji.

Marysi i Julce – naszym absolwentkom  gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

                                                                                                    Magdalena Rozenek

72 rocznica Operacji Ostra Brama - nasz udział w obchodach

Na początku wakacji , laureaci konkursu ,,Białoczerwone wspomnienia ‘’ razem z opiekunem otrzymali zaproszenie od Pana  kpt. Ryszarda Filipowicza Prezesa Dolnośląskiego Okręgu Żołnierzy AK do udziału w  projekcie ,,72 Rocznica Operacji Ostra Brama” . W skład naszej grupy wchodzili : dolnośląscy kombatanci, dolnośląskie rodziny Żołnierzy Wyklętych, których ojcowie byli członkami V i VI Brygady Wileńskiej pani Marta Ziębikiewicz córka kpt. W. Łukasika oraz pan Krzysztof Olechnowicz syn ppłk. Antoniego Olechnowicza Dowódcy I zgrupowania AK Podczas Operacji Ostra Brama. Młodzież z Rodziny Szkół AK – laureaci konkursów historycznych.

Organizatorem wyjazdu było Stowarzyszenie Odra Niemen.

Pierwszym miejscem na Litwie  ,które odwiedziliśmy była miejscowość Dubicze , gdzie odbyła się lekcja o walkach AK na tym terenie. Co ciekawe w miejscowości tej znajduje się zachowany w bardzo dobrym stanie , przedwojenny pomnik Langiewicza dowódcy powstania styczniowego na wileńszczyźnie.

Kolejny dzień był dla nas wielkim przeżyciem. Przy grobie matki Józefa Piłsudskiego i kwaterach AK na Rossie odbyły się oficjalne uroczystości związane z operacja Ostra Brama. Wzięli w niej udział konsul RP i kombatanci z Wilna, Wrocławia i Poznania. Po oficjalnych uroczystościach złożyliśmy kwiaty na grobach żołnierzy AK. Następnie w Domu Polskim dobyło się uroczyste spotkanie , w trakcie którego była okazja do słuchania wspomnień żołnierzy.

Przez następne dwa dni zwiedzaliśmy Wileńszczyznę , a naszym przewodnikiem był pan Filipowicz. Pokazywał ciekawe miejsca i opowiadał jak te tereny wyglądały kiedy był młodym chłopcem. Pokazał miejsca związane z działalnością AK . Dla nas było to szczególnie interesujące, gdyż odwiedziliśmy miejsca związane opisane w książce ,,Rodzina Baranowskich”.

W drodze powrotnej odwiedziliśmy odnowioną przez młodzież ze Stowarzyszenia Odra Niemen kwaterę żołnierzy Armii Krajowej. 

Magdalena Rozenek

           

 

W tym roku szkolnym klub historyczny im. AK działający przy gimnazjum po raz trzeci wziął udział w ogólnopolskim projekcie IPN ,,Kamienie pamięci”. Celem projektu jest badanie przez uczniów historii najnowszej i dzięki temu jej lepsze poznanie , a co za tym idzie rozbudzenie zainteresowań. Poznanie ciekawych, często  nieznanych, lub mało znanych postaci naszych bohaterów uczy również patriotyzmu. Uczniowie sami zbierają informacje o bohaterach. Kolejnym zadaniem jest upublicznienie informacji o nich w środowisku lokalnym.

W oparciu o materiały z dostępnych książek i Internetu wybraliśmy postacie Adama Lazarowicza i Władysława Ciska.

 

 

             

 

Nasza przygoda z projektem rozpoczęła się od lekcji w archiwum IPN, gdzie uczniowie zobaczyli ponad 10 km akt. Zrobiło to na nich ogromne wrażenie.  Udało się nam również zobaczyć teczkę operacyjną  naszych bohaterów.

Z wrocławskiego IPN otrzymaliśmy prawie 1000 stron , akt dzięki którym uczniowie poznali metody śledztwa, obserwacji, przesłuchań świadków. Było to bardzo ciekawe doświadczenie.

 

Pierwsza prezentacja bohaterów odbyła się dnia 1 marca w Narodowym Dniu Żołnierzy Wyklętych. Zorganizowaliśmy tego dnia wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, na które zaprosiliśmy mieszkańców gminy. W przerwach miedzy piosenkami przedstawialiśmy życiorysy Adama Lazarowicz i Władysława Ciska. Informacja o tych postaciach znalazła się również na oficjalnej stronie prezydenta RP Andrzeja Dudy, który objął nasze działania patronatem. Przygotowaliśmy również gazetki na ich temat.

Następnie przygotowaliśmy ulotki o Adamie Lazarowiczu i  Władysławie Cisku, które zostały umieszczone na tablicach ogłoszeń na terenie całej gminy. Ulotki te były również rozdawane na wywiadówce w marcu.


Klub przygotował tego dnia wystawę wszystkich zgromadzonych materiałów. Opowiadał rodzicom o projekcie i jego bohaterach.

Finał projektu odbył się 20 maja we Wrocławiu. Do centrum kultury Agora zjechali się uczestnicy projektu z całej Polski. Przygotowali swoje stoiska na których prezentowali efekty swojej pracy.  Specjalna komisja rozmawiała z uczestnikami projektu, którzy opowiadali o swoich działaniach. Nasza grupa zaskoczyła komisje nietypową prezentacją , rozpoczęli od zaśpiewania jednej z piosenek z koncertu, potem rozmowa potoczyła się bardzo przyjemnie. W końcu nastąpiła najprzyjemniejsza część programu. Po przemówieniach zaczęła się uroczystość wręczania dyplomów i nagród. Każdy z uczestników projektu otrzymał torbę upominków od IPN.

 

Opiekun projektu Magdalena Rozenek