OCENA ŚRÓDSEMESTRALNA

Bemanke utrzymuje się za sterem zaledwie od paru lat, zatem za wcześnie jeszcze, by wydać ostateczny werdykt na temat prowadzenia przez niego Rezerwy Federalnej. Zawodowo zajmuję się prognozowaniem gospodarczym i doradztwem finansowym – nie jestem historykiem. Rozdziały trzynasty – Prawo Murphy’ego – oraz czternasty – Szybkowar – ukazują niezwykle wymagające otoczenie, jakie Bernanke odziedziczył po Greenspanie, i próbują wystawić mu ocenę śródseme- stralną. Fed Bemankego osaczony jest ze wszystkich stron. Jedni krytykują go za zbyt duże rozluźnienie polityki, nagradzanie ryzykantów i wzniecanie inflacji. Inni natomiast mówią, że obrany kurs jest zbyt ostry i grozi załamaniem się gospodarki. Ja uważam jednak, że Fed Bemankego ma na swym koncie kawał dobrej roboty, zwłaszcza jeśli się weźmie pod uwagę rzeczywistość, z którą przyszło mu się zmierzyć.

Jakie perspektywy ma przed sobą Fed Bemankego? Oczekiwałbym w dalszym ciągu ostrej reakcji na pojawiające się w przyszłości oznaki słabości gospodarczej. Sądzę także, iż Fed wyniósł dwie ważne lekcje ze starcia z ostatnią bańką na rynku nieruchomości. Po pierwsze – warto pochylać się do rosnącej bańki, po drugie – lepiej nie czekać zbyt długo z normalizacją oprocentowania wówczas, gdy gospodarka zaczyna stawać na nogi.

W chwili oddawania tej książki do druku jednym z gorących tematów jest dyskusja, czy w 2010 roku prezydent wymieni Bemankego na kogoś innego. Uważam, że dla Rezerwy Federalnej byłby to poważny cios, gdyby tego szybko uczącego się eksperta w dziedzinie polityki monetarnej miał zastąpić jakiś „praktycznie myślący” biznesmen czy też kandydat z rozdania politycznego. Bill Clinton i George W. Bush nie angażowali się w sprawy Fed, co dobrze służyło gospodarce i rynkom finansowym. Wolno nam oceniać Fed Bernankego wyłącznie w odniesieniu do sytuacji, jaką odziedziczył po poprzednikach. Znalazła się tam przykra mieszanka pękających baniek spekulacyjnych i rosnącej presji inflacyjnej. Fed pod wodzą Bernankego miał trudności komunikacyjne i nie uniknął kilku chorób wieku dziecięcego. Mimo to, pod względem podejmowanych działań politycznych, wątpię, czy nawet legendarny poprzednik Bernankego w takiej sytuacji poradziłby sobie o wiele lepiej.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>