NIESPRZYJAJĄCE WARUNKI DLA FED

Jak w najbliższych latach będzie sobie radzić gospodarka? Czy Fed Bemankego zdoła osiągnąć ten sam poziom tempa wzrostu gospodarczego co Fed Greenspana? I czy Fed utrzyma inflację na wodzy, czy też – jak sugeruje Greenspan – ulegnie presji politycznej?

Bez wątpienia Rezerwa Federalna będzie musiała zmierzyć się z niezwykle wymagającym otoczeniem, zarówno w krótkiej, jak i dłuższej perspektywie. Tąpnięcia na rynkach aktywów zaburzają rozwój gospodarki, powodując skutki ujawniające się dopiero po dłuższym czasie. Dlatego też pęknięcie bańki w branży kredytów hipotecznych i nieruchomości może powstrzymać rozwój gospodarczy przez znaczną część roku 2009. Na szczęście, tak jak Bernanke pisał w pracy o Wielkim Kryzysie i deflacji w Japonii, Fed wciąż dysponuje arsenałem pełnym amunicji, której Bernanke nie waha się użyć w razie potrzeby. Przy zmianach w ustawodawstwie Fed może rozwijać program sprzedaży lub udzielania pożyczek płynności rynkom i przejmowania aktywów tracących płynność na swoje konto. W razie nastania ciężkich czasów Fed może obciąć stopę funduszy do zera, jeśli okaże się to niezbędne. Trudno przewidzieć kurs polityki Fed, lecz jedno jest pewne: jeśli zajdzie taka potrzeba, Fed Bernankego nie zawaha się użyć każdej broni, jaką dysponuje.

W dłuższej perspektywie Fed prawdopodobnie będzie musiał pogodzić się z niższym trendem wzrostu gospodarczego. Trend ten, zwany potencjalną stopą wzrostu gospodarczego, zależy od zwiększenia liczby pracowników (siły roboczej) i wydajności na godzinę (wydajności pracy). O ile tempo rozwoju technologii jest niezmiennie szybkie, jego przełożenie się na wzrost wydajności pracy prawdopodobnie miało już swój szczytowy moment. Na przykład zwiększenie wydajności, jakie zawdzięczamy pojawieniu się Internetu, prawdopodobnie już się więcej nie powtórzy. Co więcej, niski poziom stopy oprocentowania oszczędności w USA oznacza niski poziom inwestowania w przedsięwzięcia zwiększające wydajność, a jednocześnie – zwiększenie długu zagranicznego. Obsługa tego długu obciąży przyszłe dochody.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>