Kongres a FED

Podobnie jak to się dzieje w gospodarce, presja polityczna wywierana na Fed charakteryzuje się pewnymi trendami i cy- klicznością. Gdy Fed walczy z inflacją, naciski rosną, szczególnie w roku wyborów. Szczyt antyfedowskiej retoryki przypadł na wojnę Paula Volckera z inflacją w latach 1979-1982. Ukręcenie karku dwucyfrowemu wskaźnikowi inflacji wymagało przetrwania podwójnej recesji – minirecesji w 1980 roku oraz głębszego kryzysu w latach 1981-82. W tym okresie Fed był narażony na nieustanne ataki. Oto kilka przykładów napaści ze strony Kongresu:

– Lider republikanów w senacie, Howard Baker z Tennessee, odbywał regularne spotkania z Volckerem, na których nagminnie domagał się obniżenia stóp.

– Lider demokratów w senacie, Robert Byrd z Wirginii, postulował prawne zmuszenie Fed do złagodzenia polityki.

– Przegłosowano rezolucję wzywającą Fed do dokonania ponownej oceny zastosowania celów monetarnych.

– Senator Dennis DeConcini (demokrata z Arizony) głosił opinię, iż Volcker „niemal w pojedynkę spowodował jeden z najgorszych kryzysów gospodarczych” w historii Stanów Zjednoczonych10.

– Kongresman Jack Kemp (republikanin z Nowego Jorku) domagał się dymisji Volckera.

– Opinia publiczna również nie szczędziła razów:

– Developerzy naklejali znaczki na kawałki drewna, które następnie wysyłano do Fed.

– Farmerzy na traktorach w ramach protestu otoczyli budynek Fed w Waszyngtonie.

– Stowarzyszenie developerów z Kentucky opublikowało listy gończe z podobiznami każdego z siedmiu członków Rady Gubernatorów.

– Grupy reprezentujące developerów, właścicieli sklepów, dealerów samochodowych wysyłały do Fed klucze na znak, że ich firmy są zamykane.

– Przedstawiciele Fed nieraz spotykali się z agresją, zarówno słowną, jak i czynną.

– Osoba chora psychicznie wtargnęła do Fed z zamiarem wzięcia gubernatorów jako zakładników.

– Senator Mark Andrews (republikanin z Dakoty Północnej) powiedział do Volckera: „Jest pan pierwszy w kolejce do linczu”11.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>