Dnia 9 marca 2018 roku odbyła się wycieczka do Auschwitz, którą zorganizowała Pani Magdalena Rozenek – nauczyciel historii. O godzinie 7:30 przed budynkiem Gimnazjum spotkali się uczestnicy wyjazdu. Brali w niej udział uczniowie z klas drugich i trzecich. Podróż przebiegała w miłej atmosferze. Po przybyciu na miejsce z zainteresowaniem słuchaliśmy  przewodnika. Mieliśmy okazje zobaczyć ubrania  więźniów, ich zdjęcia a także opakowania po starych kosmetykach, garnki, buty oraz podpisane walizki. W miejscu straceń  zapaliliśmy znicz dla upamiętnienia zabitych tam osób. Auschwitz Oświęcim obóz przymusowej pracy. Auschwitz Birkenau to obóz koncentracyjny i miejsce masowej eksterminacji. Umieszczono tam krematoria i komory gazowe w których mordowano ludzi. Miejscu to wzbudza w człowieku głębokie przeżycia, przemyślenia. Nastrój zadumy. Do Żórawiny wróciliśmy ok. godz.19.

Monika Szachniewicz

SZKOLNY FINAŁ PROJEKTU ,, KAMIENIE PAMIĘCI” – NIEZNANY BOHATER NIEPODLEGŁOŚCI

W tym roku kolejny raz uczniowie z koła historycznego brali udział w projekcie IPN. Cztery grupy projektowe poszukiwały postaci , które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Udało się znaleźć powstańców wielkopolskich : Stanisława Wituckiego, Jana i Stanisława Kołeczko, Józefa Tarnogrodzkiego i Kazimierza Mikołajewskiego. Dotarliśmy do rodzin tych powstańców. Otrzymaliśmy informacje. Bardzo cenne bo są to ostatni świątkowie historii , którzy mogli podzielić się swoją wiedzą. W książkach i Internecie uczniowie poszukiwali pozostałych informacji.  Dowiedzieli się o Powstaniu Wielkopolskim , jego  przebiegu i dowódcach . Poznali znaczenie powstania , dzięki któremu Wielkopolska po I wojnie światowej została włączona w skład powstającego wtedy Państwa Polskiego.

Swoją wiedzę i wykonane prace przedstawili 1marca  na apelu zorganizowanym przez Klub Historyczny AK  ku czci Żołnierzy Wyklętych.

16 lutego 2018r.  kolejny raz odbyła się Noc z filmem historycznym.

Tym razem gimnazjaliści oglądali film Andrzeja Wajdy pt. „Kanał”.

Dzięki filmowi  mieli okazję  poznać wydarzenia z II wojny światowej, a konkretnie z powstania warszawskiego. Film ukazuje jeden z końcowych epizodów walk w Warszawie. Młodzież obejrzała obraz z zainteresowaniem, a następnie wymieniła się wrażeniami.

W programie  Nocy z filmem historycznym znalazły się też filmy poświęcone Józefowi Piłsudskiemu, po obejrzeniu których gimnazjaliści rozwiązywali testy. Wieczór upłynął  w miłej atmosferze.

Dnia 13 grudnia Klub Historyczny AK przygotował prezentacje o stanie wojennym. Społeczność szkolna mogła ją oglądać i słuchać piosenek barda ,,Solidarności” Jacka Kaczmarskiego w trakcie przerw .  Została również przygotowana wystawa podręczników i książek wydanych w czasach PRL. Uczniów szczególnie zainteresowały zadania z matematyki, podręcznik  do historii . Porównywali jak było mało ilustracji. Ile trzeba było czytać. Podobały się książki dla dzieci i piękne ilustracje . Dla uczniów była to ciekawa lekcja historii ,a dla nauczycieli wspomnienie dzieciństwa.

Magdalena Rozenek

Uczniowie Gimnazjum im. Armii Krajowej w Żórawinie

zachęcają wszystkich chętnych:

Rodziców, Uczniów i mieszkańców Gminy Żórawina

do wsparcia

Świątecznej Zbiórki Żywności,

która zostanie przeprowadzona w sklepie

DINO w Żórawinie

1-2-3 grudnia

8-9-10 grudnia

15-16-17 grudnia

Świątecznymi paczkami

chcielibyśmy wesprzeć Rodaków na Kresach

w ramach akcji Paczka na Wschód.