PLATFORMA EDUKACYJNA

SZKOLNY FINAŁ PROJEKTU ,, KAMIENIE PAMIĘCI” – NIEZNANY BOHATER NIEPODLEGŁOŚCI


W tym roku kolejny raz uczniowie z koła historycznego brali udział w projekcie IPN. Cztery grupy projektowe poszukiwały postaci , które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Udało się znaleźć powstańców wielkopolskich : Stanisława Wituckiego, Jana i Stanisława Kołeczko, Józefa Tarnogrodzkiego i Kazimierza Mikołajewskiego. Dotarliśmy do rodzin tych powstańców. Otrzymaliśmy informacje. Bardzo cenne bo są to ostatni świątkowie historii , którzy mogli podzielić się swoją wiedzą. W książkach i Internecie uczniowie poszukiwali pozostałych informacji.  Dowiedzieli się o Powstaniu Wielkopolskim , jego  przebiegu i dowódcach . Poznali znaczenie powstania , dzięki któremu Wielkopolska po I wojnie światowej została włączona w skład powstającego wtedy Państwa Polskiego.

Swoją wiedzę i wykonane prace przedstawili 1marca  na apelu zorganizowanym przez Klub Historyczny AK  ku czci Żołnierzy Wyklętych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

16 lutego 2018r.  kolejny raz odbyła się Noc z filmem historycznym.

 

Tym razem gimnazjaliści oglądali film Andrzeja Wajdy pt. „Kanał”.

 

Dzięki filmowi  mieli okazję  poznać wydarzenia z II wojny światowej, a konkretnie z powstania warszawskiego. Film ukazuje jeden z końcowych epizodów walk w Warszawie. Młodzież obejrzała obraz z zainteresowaniem, a następnie wymieniła się wrażeniami.

 

W programie  Nocy z filmem historycznym znalazły się też filmy poświęcone Józefowi Piłsudskiemu, po obejrzeniu których gimnazjaliści rozwiązywali testy. Wieczór upłynął  w miłej atmosferze.

 

 

Dnia 13 grudnia Klub Historyczny AK przygotował prezentacje o stanie wojennym. Społeczność szkolna mogła ją oglądać i słuchać piosenek barda ,,Solidarności” Jacka Kaczmarskiego w trakcie przerw .  Została również przygotowana wystawa podręczników i książek wydanych w czasach PRL. Uczniów szczególnie zainteresowały zadania z matematyki, podręcznik  do historii . Porównywali jak było mało ilustracji. Ile trzeba było czytać. Podobały się książki dla dzieci i piękne ilustracje . Dla uczniów była to ciekawa lekcja historii ,a dla nauczycieli wspomnienie dzieciństwa. 

                                                                                            Magdalena Rozenek

                Uczniowie Gimnazjum im. Armii Krajowej w Żórawinie

zachęcają wszystkich chętnych:

Rodziców, Uczniów i mieszkańców Gminy Żórawina

do wsparcia

Świątecznej Zbiórki Żywności,

która zostanie przeprowadzona w sklepie

DINO w Żórawinie

1-2-3 grudnia

8-9-10 grudnia

15-16-17 grudnia

 

Świątecznymi paczkami

chcielibyśmy wesprzeć Rodaków na Kresach

w ramach akcji Paczka na Wschód.

W ramach wolontariatu Gimnazjum im. Armii Krajowej w Żórawinie nawiązało kontakt z Zespołem Szkół Specjalnych im. św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego przy Zakładzie Opiekuńczo- Leczniczym w Wierzbicach, gdzie uczą się dzieci niepełnosprawne.

W dniu 22.11.2017 r. nauczyciele wychowania fizycznego wraz z uczniami udali się do zaprzyjaźnionej placówki. Podczas naszej wizyty realizowaliśmy projekt „Zastrzyk witamin każdego dnia”, który miał na celu uświadomić uczniom zasady zdrowego odżywiania.

Po przybyciu na miejsce mieliśmy okazję zwiedzić cały ośrodek oraz spędzić czas w nowym towarzystwie. Wspólne śpiewy i rozmowy sprawiły nam wiele radości.

Następnie razem z gospodarzami przygotowaliśmy zdrowe kanapki, szaszłyki owocowe oraz koktajl, które w formie drugiego śniadania wspólnie spożyliśmy.

Po posiłku przedstawiliśmy teatrzyk pt. „Żyj zdrowo, warzywnie i owocowo”, który wszystkim się podobał. Na koniec przeprowadziliśmy dwa konkursy związane ze zdrowym odżywianiem: „Zgadnij, co to za owoc” oraz „Zgadnij, co jesz”.

Wypowiedź uczniów, którzy reprezentowali naszą szkołę w Wierzbicach:

„Było to dla nas bardzo ciekawe przeżycie, byliśmy przejęci i zaangażowani. Każdy z nas miał swoje zadanie. Poznaliśmy mnóstwo dzieci i dorosłych, którzy ujęli nas za serca. Mogliśmy porozmawiać z nimi o wszystkim. Chętnie opowiadali nam o swoich zainteresowaniach i spodobały im się wspólne warsztaty gotowania. Byli zachwyceni naszym przedstawieniem i z chęcią brali udział w konkursach. Było to i dla nas, i dla nich niecodzienne przeżycie. Podczas pożegnania dzieci przytulały się do nas i bardzo nam dziękowały za wszystko. Podczas tego dnia doświadczyliśmy wielu emocji. Bardzo nam się podobało i chcielibyśmy kiedyś wrócić do tego miejsca.”