PLATFORMA EDUKACYJNA

 

             Światowy Dzień Walki z Depresja

 

 

            Depresja jest zaburzeniem nastroju, które dotyka coraz większą populację osób dorosłych, ale również dzieci i młodzieży - ok. 10 % populacji w którymś momencie życia jej doświadcza. Największe ryzyko zachorowania na depresję istnieje przed skończeniem 30 r.ż. Wiąże się ona z istotnym ryzykiem samobójstwa, dlatego tak ważne jest, by wśród rodzin istniała świadomość podstawowych objawów i zalecanego postępowania.

 

      Najczęściej objawia się obniżonym nastrojem, smutkiem (czasami również lękiem), trudnościami ze snem, spadkiem apetytu, brakiem przyjemności z robienia rzeczy, które dotychczas sprawiały radość. Negatywne myśli na temat samego siebie i swojej przyszłości, prócz smutku powodują wstyd, poczucie winy, poczucie bezsilności. Często towarzyszy temu obniżenie koncentracji uwagi i pogorszenie pamięci.

 

 

           Ważne jednak, by pamiętać, że wśród dzieci i młodzieży, depresja może objawiać się nieco inaczej niż wśród osób dorosłych. Znajomość tych różnic umożliwia wcześniejszą interwencję – a to z kolei daje szansę na szybszy powrót do zdrowia. Dzieci i młodzież częściej niż dorośli, mogą wyrażać negatywne emocje poprzez zachowania niszczycielskie, agresywne. Zamiast smutku, bardziej widoczna jest drażliwość, nerwowość. Dzieci rzadziej potrafią opisać swój emocjonalny stan, łatwiej jest za to zauważyć zmiany w postawie, wyrazie twarzy. Charakterystyczne jest również, że wśród dzieci i młodzieży depresja częściej objawia się pod postacią objawów somatycznych – różnego rodzaju bólów i dolegliwości.

 

 Drogi Rodzicu!

      Jeśli zauważysz u swojego dziecka niepokojace objawy (np. wycofał/a się z dotychczasowych pasji, zainteresowań, nie ma energii, spędza większość czasu sam/sama, zgłasza dolegliwości somatyczne) porozmawiaj z nim i spróbuj dowiedzieć się więcej na temat jego samopoczucia. Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko może mieć nawet łagodne objawy depresji – skontaktuj się z psychologiem szkolnym, lub najbliższą poradnią zdrowia psychicznego, by upewnić się, czy nie jest potrzebna pomoc profesjonalisty. 

 

Drogi Uczniu!

      Jeśli widzisz u siebie niektóre z wymienionych objawów, w każdej chwili możesz sięgnać po wsparcie - poproś o pomoc swoich rodziców lub zgłoś się do psychologa w szkole - pozostaję do Twojej dyspozycji!