JESTEM IKONĄ POPKULTURY – GREENSPAN

W drugiej połowie swojej kadencji Greenspan stał się gwiazdą świata ekonomii i finansów. Były gubernator Fed Laurence Meyer wspomina, że gdy Alan Greenspan pojawił się na prze- słuchaniu mającym ponownie zatwierdzić jego kandydaturę przed senacką Komisją do Spraw Bankowości, niewiele brakowało, by wszyscy padli przed nim na twarz. Obsypywano go wszelkimi możliwymi komplementami i ważono każde wypowiedziane przezeń słowo2. W programie telewizyjnym A & E Biography Greenspan został nazwany „najbardziej fascynującą osobistością roku 1999″. W swej książce o nim Bob Woodward pisze: „Greenspan daje poczucie bezpieczeństwa. Dzięki niemu ożywa wizja Ameryki jako państwa silnego, najlepszego, niezwyciężonego… Wszyscy jesteśmy aktorami grającymi w wielkiej gospodarczej operze mydlanej, Greenspan zaś jest i reżyserem, i producentem jednocześnie”3. Autor innej biografii, Justin Martin, określa Greenspana mianem „pierwszego gwiazdora na czele Fed w historii Ameryki”4.

Status gwiazdy miał wiele wspólnego z rosnącą świadomością opinii publicznej co do znaczenia Fed w zarządzaniu gospodarką. Ludzie przekonali się, że od działań Fed zależy, na przykład, czy mają pracę. Stało się to szczególne wyraźne, gdy Paul Volcker przypuścił frontalny atak na inflację. Restrykcyjna polityka Fed popchnęła stopę bezrobocia do 10,8 procent w 1982 roku, późniejsze zaś jej złagodzenie poskutkowało powrotem do 6 procent w 1987 roku. Po odejściu Volckera „New York Times” odnotował: „Pan Volcker uważany był niemal za bohatera narodowego, gdyż ukrócił inflację, sprowadzając ją z pułapu średnio 12,8 procent w latach 1979-1980 do jednej trzeciej tego poziomu”5.

Opinia publiczna zaczęła również zdawać sobie sprawę z ograniczeń polityki podatkowej. Chodzi między innymi o to, że proces legislacyjny jest na tyle nieefektywny, iż zmiany w strukturze przychodów i wydatków budżetowych następują zbyt wolno, by mogły korygować wzrosty i spadki w gospodarce. Nieraz dzieje się tak, że kryzys się kończy, zanim wprowadzi się antyrecesyjne cięcia podatkowe. Zresztą po latach wysokiego deficytu budżetowego i politycznie uwarunkowanej polityki fiskalnej opinia publiczna obawia się powierzenia peł- nej władzy nad gospodarką wyłącznie politykom. Natomiast nudni technokraci z Fed sprawiają wrażenie, jakby wiedzieli, co robią. Toteż na początku lat osiemdziesiątych Volcker przesunął się w rankingu najbardziej wpływowych postaci Ameryki tygodnika „US News & World Report” z miejsca szóstego na drugie. Greenspan odziedziczył tę pozycję.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>